CMYK Nedir ?

 Ana Sayfa /Blog / CMYK Nedir ?
CMYK Nedir ?

Grafik tasarım alanında çalışan, üreten grafik tasarımcılar ve sayfa operatörleri için en önemli kavramlardan biridir renkler. Dijital baskı veya ofset baskıda iş bastıran sektör çalışanları CMYK, Pantone ve RGB renkler hakkında bilgi sahibi olmak zorundadır.

CMYK, 4 rengi ifade eder. C: Cyan, M: Magenta, Y: Yellow ve K: Black (Key) renginin kısaltmasıdır. K ifadesindeki neden B değil de K harfi kullanılıyor konusunu ise şöyle açıklayabiliriz. Baskıda Black yani siyah renk anahtar renktir. O yüzden Key ifadesi kullanılmıştır.

Cyan mavi, Magenta pembe, Yellow sarı, K ise siyaha karşılık gelir dilimizde. Ofset baskı dediğimiz matbaa baskılarında CMYK renkler kullanılır. Baskıda kullanılan renklerden biri de Pantone dediğimiz renklerdir. RGB renklerden sonra ondan da bahsedeceğiz.

Büyük adetli işlerinizde ofset baskıyı tercih ederiz. Çünkü matbaada bastıracağınız bin adet ve üzeri işler dijital baskıya göre daha uygun maliyetli olur. Günümüz dijital baskı teknolojisi yüksek adetli işlerde çözüm alternatifi olmamasına rağmen gelişen teknolojiyle beraber dijital baskı ve ofset baskı arasındaki rekabet artacak gibi gözüküyor.

CMYK Nedir ?

Copyright © 2021 Mimcopy. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Hattımız