Tasarımı Baskıya Göndermeden Öncesi

 Ana Sayfa /Blog / Tasarımı Baskıya Göndermeden Öncesi
Tasarımı Baskıya Göndermeden Öncesi

Eğer dijital ortamda hazırladığınız tasarımı  kağıt, plastik veya metal gibi materyallerin üzerine uygulanması için bazı hususlara dikkat etmeniz şarttır. Çünkü iş sadece tasarımı hazırlayıp rahatlamakla bitmiyor. Önemli hususlardan bir diğeri ise hazırladığınız çalışmanın göründüğü şekilde basılmasını sağlamak. Aksi halde hazırladığınız çalışmanın basılı halini gördüğünüzde tanımakta bir hayli zorlanabilirsiniz ve o kadar uğraştığınız grafik çalışması koca bir çöp olmuştur. Peki, bunun olmaması için nelere dikkat etmek gerekiyor?

 

RENK SEÇİMİ

Baskı için tüm çalışmalar CMYK olmak zorundadır. Ekstra renkli baskılarınız hariç. RGB ‘de kalmamasına dikkat edin.

CMYK Nedir ? , RGB Nedir ?

KESİM PAYI

Kesim payı veya diğer adıyla taşma payı tasarımınızda baskı sonrası istenmeyen sonuçlar oluşmasını önler.

  1. Ölçüler doğru çalışılmalıdır. Dibe çok yapışık çalışmak zaten doğru bir çalışma şekli değildir. Yazdığınız yazılar ve kullandığınız resimler baskıdaki ve kesimdeki kaymalardan dolayı yarım kalabilir.
  2. Baskıya gidebilecek şekilde olması için kenarlarda en az 5 mm taşma payı olmalıdır. Bu ölçü baskı sonrası yapılan kesimlerde kenarlardan fazla kaçması durumunda anormal bir görüntü çıkmasının önüne geçer.

ÇALIŞMA FORMATI

  1. Mümkün mertebe vektörel çalışmak en mantıklısıdır. Özellikle logoların ve çizimlerin vektörel olarak kullanılması kaliteli bir çalışma için önemli bir tercih olacaktır.
  2. Çalışmaları baskıya gönderirken TIFF, EPS, PDF, AI, CDR olarak gönderebilirsiniz, ancak öncesinde baskıyı yapacak olan kişilerle görüşerek mutabık kalmanız en iyisidir. Rastgele formatta dosya göndermeniz durumunda ya istediğiniz sonucu alamazsınız, ya da karşınızdaki kişi doğru dosya formatı göndermeniz için sizi tekrar tekrar rahatsız edecektir. Ayriyetten unutmayınki dosya formatları arasındaki dönüştürme işleminde dosya bozulmaları olabilir. Bunun için gönderdiğiniz ile birlikte pdf ve jpg halinide göndermeniz baskı yapacak kişinin dosyayı kontrol etmesinde yardımcı olacaktır.
  3. Mümkün olduğu kadar yazılarınızı convert’leyerek göndermeniz yararınıza olacaktır. Aksi halde çalışmada kullandığınız font karşı tarafta olmayabilir, bu da dikkatsizce baskıya gönderildiğinde kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Eğer gönderdiğiniz kişiler yazı üzerinde değişiklik yapabileceklerse, fontu da ayrıca eklemek iyi olur.

 

Copyright © 2021 Mimcopy. Her Hakkı Saklıdır.
Whatsapp Hattımız